Ako som sa išla očkovať proti tetanu….a záškrtu…a čiernemu kašľu.

Tento článok nie je tak úplne o výžive, ale keď som počas štúdia za nutričného terapeuta mohla mať povinný predmet Imunológiu, tak mi to vychádza, že môžem na blogu o výžive zverejniť článok o očkovaní…:)

Mám 25 rokov, takže mi na poslednej lekárskej prehliadke doktorka zahlásila, že sa potrebujem nechať preočkovať proti tetanu. Nebudem vám dopodrobna popisovať môj výraz úplnej paniky (nakoľko mám strašný strach z injekcií – ani nie tak z krvi, ako zo samotného prepichovania kože), skrátim to a poviem vám, že asi po mesiaci psychickej prípravy som sa teda odhodlala dobrovoľne vojsť do ordinácie a požiadať o “tetanovku” (možno s tým bude mať niečo spoločné aj to, že ak by som prešvihla termín, čakali by ma namiesto jednej dávky rovno tri). Trochu ma ale zarazilo, keď mi lekárka ponúkla na výber z dvoch možností: tá prvá bola dvojkombinácia proti záškrtu a tetanu a bola celá preplácaná poisťovňou, takže mi ju mohla pichnúť hneď, tá druhá bola trojkombinácia tetanus-záškrt-čierny kašeľ, stála niečo vyše 11 euro a bolo si po ňu treba ísť do lekárne. Lekárka mi povedala, že tú druhú vakcínu ponúka práve mladým dievčatám, ktoré plánujú mať v najbližších rokoch deti (nie že by som konkrétne ja niečo plánovala, ale tak…chápete :D Biologické hodiny môžu začať tikať kedykoľvek). Je to vraj z toho dôvodu, že deti sa proti čiernemu kašľu očkujú až v 6. týždni a dovtedy v podstate proti tejto chorobe nie sú chránené a môžu sa nakaziť. Takže plán by bol taký, že ja sa nechám zaočkovať, vytvoria sa mi protilátky ktoré predám svojmu budúcemu dieťaťu a to bude chránené aj tesne po pôrode. Znie to premakane a logicky, ale ak neznášam jednú vec na celom zdravotníctve (čisto hypoteticky, lebo v skutočnosti ich neznášam viac), tak sú to nenažraté farmaceutické firmy a ich: “Toto máte zadarmo, ale ak nechcete umrieť, tak potrebujete toto a musíte zaplatiť 20 euro.”

Čiže nakoniec som si vzala čas na premyslenie, prišla som domov a začala som sa prehrabovať internetom a pátrať po nejakých použiteľných názoroch na problematiku očkovania proti čiernemu kašľu. Aby som niektoré veci ujasnila, nedá sa povedať, že by som bola pre alebo proti očkovaniu. Nemyslím si, že očkovanie je úplne zbytočné a obyčajný nechutný biznis, ale na druhej strane si taktiež nemyslím, že všetky vakcíny, ktoré do nás zdravotníctvo pchá, naozaj vo svojom tele bezpodmienečne potrebujeme.

No dobre, narazila som teda na stránku Sloboda v očkovaní, ktorá na prvý pohľad vyzerá, že má tie správne odpovede na všetky vaše otázky. Ale hoci tam nájdete plno úžasných, nepreháňam, ÚŽASNÝCH myšlienok, treba si tiež dávať pozor na úplné vymytie mozgu. Mne stačili 2 hodiny pobytu na tejto stránke, aby som bola pripravená už nikdy si do seba nenechať nič pichnúť. Ale späť k tomu, čo som sa dozvedela. Čierny kašeľ síce na čas takmer úplne zmizol z povrchu slovenského, no vyzerá to tak, že je opäť späť. Nie je to síce ani náhodou príjemné ochorenie, avšak dospelí a deti staršie než 1 rok by už týmto ochorením nemali byť ohrozovaní na živote. Horšie je to s oveľa zraniteľnejšími dietkami do 1 roku (resp. minimálne do prvého polroku), avšak tu je zasa údajne problém s prvou dávkou vakcíny, po ktorej vraj nevzniká takmer žiadna ochrana. Stránka (ktorej autorom je Ing. Fillo) ďalej tvrdí, že to, že máte v tele protilátky ešte neznamená, že na danú chorobu neochoriete. Čo tiež svojim spôsobom dáva zmysel – dnes už nie je nič isté a 100% zaručené. Keď k tomu ešte prirátame postrach zvaný hliník, ktorý je bežnou súčasťou mnohých vakcín a ktorý je v organizme schopný narobiť poriadne veľa neplechy (stačí si spomenúť, že dnes už deťom nedávate len tak bežne lízať hliníkové lyžičky)…nuž človek si asi stokrát rozmyslí, či sa zaočkovať dá alebo nedá.

Porovnanie obsahu hliníka vo vakcínach

Keď si však vezmem na stránku Sloboda v očkovaní lupu, môžem aj tu nájsť veľa nejasností a zavádzajúcich tvrdení. Už len to, ako autor stránky vystupuje v diskusiách pod svojim článkom je trochu na pouváženie, nakoľko v odpovediach na komentáre zástancov očkovania používa výrazy ako “Na viac sa nezmôžete?” “Ste pekne vedľa” a pod. Dokazuje to jednak obrovskú neserióznosť (a v mojich očiach majú vďaka tomu všetky jeho argumenty automaticky nižšiu váhu) a strašnú zaujatosť. Som zástankyňou toho, že nikto a nič nie je úplne biele alebo úplne čierne, a preto sa mi ťažko verí človeku, ktorý sa všetkých snaží presvedčiť, že ÁNO, VŠETKO JE ČIERNE a držte všetci huby. V žiadnom prípade nechcem zhadzovať prácu autorov a prispievateľov stránky, ale ak by som bola na ich mieste a snažila sa presvedčiť ľudí o svojej pravde, asi by som zvolila trochu menej hysterický prístup.

Kam som týmto článkom vlastne chcela dôjsť? Očkovanie je veľmi citlivá a kontroverzná téma a o jeho kladoch a záporoch by sa dalo hádať do nekonečna. Na tisíc “dôkazov” o jeho škodlivosti existuje tisíc “dôkazov” o jeho prospechu. Po mojom internetovom výskume som zistila, že žiaden článok mi nie je schopný dostatočne poradiť. V mojom prípade doktorka brnkla na tú najcitlivejšiu strunu, na akú sa len brnknúť dá: moje dieťa. A to ani žiadne nemám. Ani si neviem predstaviť, aký mindfuck musia zažívať čerstvé mamičky, ktoré po narodení dieťatka dostanú do rúk zhluk letákov o všetkých možných ochoreniach a o možnostiach, ako sa proti ním zaočkovať. Najhoršie je, že lekári s vami častokrát ani nekomunikujú. Mnohí z nás ani netušia, že očkovanie sa dá posunúť, že niektoré viaczložkové vakcíny sa dajú rozložiť, aby pre dieťa nepredstavovali takú záťaž (ale nie všetky, konkrétne proti čiernemu kašľu nie je samostatná vakcína) alebo že môžete očkovanie úplne odmietnuť a aké sú dôsledky tohto odmietnutia.

To, že očkovanie nemusí zabrať, alebo môže spôsobiť iné ochorenie (veľa sa napríklad hovorí o autizme), alebo že niektoré ochorenie je na ústupe práve vďaka očkovaniu a preto v ňom treba pokračovať…to všetko sú domnienky s určitou mierou pravdepodobnosti. Jediné, čo vám viem v tejto chvíli 100% odporučiť je prečítať si dostupné informácie o danej vakcíne, uistiť sa, že na jeden “anti-očkovací” článok si prečítate jeden “pro-očkovací” a rozhodnúť sa podľa seba a podľa toho, ako to cítite. Ak vás očkovanie straší a nie ste si ním istí, preberte to s vašou lekárkou. Nútiť vás do ničoho nemôže, ale môže vám pomôcť urobiť nejaký kompromis, ktorý by bol pre vás priateľnejší.

Ja som sa proti čiernemu kašľu nakoniec nezaočkovala. Chvíľu mi trvalo zbaviť sa pocitu, že som neurobila všetko pre svoje ešte neexistujúce dieťa, ale pravdepodobne práve na takýchto pocitoch viny operujú mnohé farmaceutické spoločnosti. Pre mňa bolo rozhodujúce, že jediný argument, ktorý som mala pre očkovanie bol “Čo ak…?”. A to je síce veľmi silný argument, ktorý vám ani v noci nemusí dať spať, ale pre mňa v tú chvíľu nebol dostačujúci.

Ak práve riešite podobnú dilemu, prajem vám veľa šťastia, čistú myseľ a pevné nervy :D Ak by ste chceli, mohla by som časom spracovať niečo aj na očkovanie proti pneumokokom, ktoré je ponechané čisto na zvážení matky a podáva sa deťom spolu s hexavakcínou. Opäť to však z mojej strany nebudú žiadne konkrétne kladné či záporné stanoviská pretože JA. FAKT. NEVIEM. A nevedel nám na to povedať ani náš profesor imunológie, hoci nám k tomu povedal veľmi peknú úvahu – ktorú vám napíšem nabudúce, pretože dĺžka tohto článku začína byť mierne neúnosná :D

Follow my blog with Bloglovin

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s