RECENZIA: Jean-Pierre Clémenceau – Fitness pro ženy – Anatomie

NÁZOV: Fitness pro ženy – Anatomie (CZ)
AUTOR: Jean-Pierre Clémenceau, Frédéric Delavier
VYDAVATEĽSTVO: CPress (Albatros Media), 2013
KATEGÓRIA: fitness

V dobe, keď je na knižnom trhu príliš veľa kníh zaoberajúcich sa zdravým životným štýlom, je takmer nutnosťou prísť s niečím, čo zákazníkov zaujme ešte pred tým, než si knihu odnesú z kníhkupectva domov. S niečím, vďaka čomu si knihu odnesú z kníhkupectva domov. Známy tréner Jean-Pierre Clémenceau (pre mňa ešte donedávna úplne neznámy :D) tentokrát stavil na potrebu ľudí vždy presne vedieť, ktorý sval posilňujú pomocou ktorého cviku. Niekedy sa vo fitku možno samy pristihnete, ako si prajete mať röntgenové videnie, aby ste mohli pozorovať, ako sa vám naťahujú a sťahujú (a samozrejme rastú! :D) jednotlivé svalové vlákna. Tak…budem hneď na úvod úprimná: Táto kniha vás zázračne röntgenovým žiarením neobdarí. Ale možno vám aspoň trochu poodkryje pohľad pod kožu, kde sa odohráva všetka akcia.

Kniha sa skladá z dvoch väčších celkov: Na úvod vás čaká esteticky spracovaná teória, ktorá sa venuje hlavne problematike správneho dýchania (pre mňa asi najužitočnejšia časť prvého celku), strečingu, stravovania, pitného režimu a dokonca tu nájdete aj niečo o celulitíde a o spôsoboch, ako proti nej bojovať. V rámci teoretickej časti mám pripomienky asi len k výživovej oblasti – v kapitole o vitamínoch a minerálnych látkach (v knihe mylne nazývaných minerály, čo sú kamene a nemajú s výživou nič spoločné) mi chýbalo vysvetlenie ich funkcie vo vzťahu k pohybovej aktivite. To, že jód je potrebný pre správnu funkciu štítnej žľazy a železo je súčasťou červenej krvinky je síce pravda, ale na to mi netreba kupovať novú knihu. Do dnes si pamätám, ako som v škole na Športovej výžive musela napísať 2-stranový referát na tému Fosfor vo výžive športovca a skoro som sa rozplakala od zúfalstva, že k tomu nič nenájdem. A našla som. A bolo to celkom zaujímavé. Tak si mohol dať trochu námahy aj pán autor…

Kapitola Vyvážená a zdravá strava je plná zaujímavých inšpirácií a je písaná v štýle “ja” – takže sa dozvieme, ako konkrétne sa stravuje sám Jean-Pierre. Páči sa mi, že nám tým autor nepriamo naznačuje, že jeho jedálniček nemusí nevyhnutne vyhovovať každému. Veľkú pomoc tu môžu nájsť najmä tí, ktorí nie sú veľkí mäsožrúti a radšej si, tak ako samotný autor, dopĺňajú bielkoviny z iných zdrojov.

Dostávame sa k druhej, podstatne rozsiahlejšej časti knihy – samotným cvikom. Tie sú rozdelené do niekoľkých kategórií podľa jednotlivých precvičovaných partií: paže, hrudník, ramená, brucho, pás, chrbát, sedacie svaly a stehná. Ešte pred tým ale máte všetky cviky zatriedené do troch úrovní fyzickej zdatnosti (začiatočník, pokročilý, trénovaný) s odkazmi na stranu, kde k nim nájdete podrobné inštrukcie a príslušnú anatomickú kresbu. Užitočné? Určite.

Poďme na cviky. Pri každom cviku máte klasické fotografie cvičiteľky v niekoľkých fázach úkonu spolu s popisom, aby ste to čo najlepšie pochopili. Mám odskúšaných hneď niekoľko cvikov a môžem potvrdiť dobrú zrozumiteľnosť. Sama som bola prekvapená, že mnohé cviky vyzerali na obrázku až extrémne jednoducho, pričom v praxi to teda nebola žiadna sranda a niekedy som mala problém vôbec dokončiť sériu :D Všetky cviky sú doplnené informáciami o najvhodnejšom počte sérií a opakovaní a niektoré sú ešte k tomu obohatené o variáciu pre prípad, že by ste chceli trochu zvýšiť náročnosť. Čo zatiaľ nebol môj prípad :D

No ale určite ste už zvedaví na samotné anatomické kresby. Vizuálne sú skutočne úžasné a neuveriteľne nápomocné. Čo ma trochu prekvapilo a asi aj mierne sklamalo je, že nie všetky cviky spomínané v knihe sú anatomicky znázornené. Na moju smolu som mala skoro vždy záujem cvičiť práve také cviky, ku ktorým žiadna anatomická kresba nebola. Je síce pravda, že väčšinou sa jednalo o veľmi podobné úkony, kde sa precvičovali podobné svaly (a minimálne k jednému z týchto úkonov bola vždy priradená aj kresba), ale mňa by niekedy zaujímal práve ten maličký rozdiel medzi dvoma podobnými cvikmi – posilňujem pri nich úplne rovnaké skupiny svalstva, alebo stačí, že trochu pozmením štýl cvičenia a už namáham iné partie? To som sa v tejto knihe bohužiaľ nedozvedela.

Ak sa vám ešte doma polička neprehýba pod ťarchou rôznych fitness kníh, práve naopak, akurát ste sa odhodlali kúpiť si úplne prvú, Fitness pre ženy obsahuje takmer všetko, čo pre začiatok potrebujete vedieť. Jednoducho a stručne vysvetlené, plné názorných ilustrácií pre lepšie pochopenie. Nie som si však úplne istá, či prináša niečo nové aj pre tých z vás, ktorí si už základmi dávno prešli a bažia po niečom novom a nie tak celkom prebádanom. Síce som ešte zďaleka nevyskúšala všetky cviky, po dôkladnom prelistovaní knihy si myslím, že by sa na ich základe skutočne dal zostaviť účinný tréningový program zameraný na všetky partie tela. Chýbali mi snáď iba cviky na lýtka, aj keď pri cvičení niektorých cvikov na zadok a stehna som si cítila úplne celé nohy.

ZHRNUTIE

Plusy
– množstvo cvikov na (takmer) všetky telesné partie
– názorné ilustrácie posilňovaných svalov
– zrozumiteľný popis jednotlivých cvikov
– zahŕňa stručné informácie o správnom dýchaní, stravovaní či pitnom režime
– moderné a prehľadné grafické spracovanie

Mínusy
– nie všetky cviky majú priradené anatomické ilustrácie
– chýbajú cviky zamerané na lýtka
– kapitola o vitamínoch a minerálnych látkach je príliš všeobecná a nezameriava sa na športovú výživu

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros Media. Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť aj priamo v ich e-shope na TOMTO MIESTE. 

2 thoughts on “RECENZIA: Jean-Pierre Clémenceau – Fitness pro ženy – Anatomie

  1. Ahoj. Tvoje recenzia ma celkom presvedčila aby som si knihu kúpila. Mám len jednu doplňujúcu informáciu. Je to cvičenie do fitka alebo na doma? Potrebujem na cvičenie náradie alebo je to cvičenie s vlastnou váhou? Diki za odpoveď.

    • Ahoj, väčšinu cvikov zvládneš doma. Niektoré sú úplne bez náradia, niektoré sú s činkami (predtým, než som si kúpila malé činky tak som používala fľaše s vodou :D) a len malá časť je s veľkou činkou, ktorú máš väčšinou len v posilke. Nemusíš sa báť, že si knihu kúpiš a potom podľa nej doma nebudeš môcť cvičiť :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s