…A Návod na prežitie Vianoc napíše kto?

V mojom okolí existujú dve reakcie na fakt, že som od Ježiška dostala 4 knihy od Igora Bukovského: “Čoooo? Fuuj ty máš rada Bukovského???” a “Oooo, aj ty máš rada Bukovského?”

DSCN0019hardlomo2

Nuž tak vám poviem, že môj citový vzťah k pánovi Bukovskému je úplne neutrálny, ale jedná vec sa musí uznať – tu u nás na Slovensku nemáme nikoho iného, kto by sa venoval výžive v takej kapacite, ako sa venuje on. Minule som ho videla v TV čosi rozprávať a v istej chvíli sa vyjadril že “Naši odborníci na výživu sa zhodujú…” tak ma to celkom pobavilo, lebo mi to pripadalo, akoby naznačoval, že na Slovensku máme rovno nejakú Komoru odborníkov na výživu alebo čo. Teda ak niečo také alebo podobné existuje, tak to odvádza veľmi zlú robotu, keď o tom nikto nič nevie. Čiže vráťme sa k osamelému jazdcovi Bukovskému, ktorý má podľa mňa tiež niekoľko čudných názorov, ktoré sa snaží nevtieravo pretlačiť medzi pospolitý ľud, ale je to jeden z mála výživárov so zdravotníckym vzdelaním, poskytujúci informácie založené na skutočných vedeckých poznatkoch.

Či už “máte radi” Bukovského alebo nie, ak sa zaoberáte výživou na aspoň trochu vyššej úrovni, je hlúposť ho hejtovať alebo ignorovať. Pre mňa je hlúposť ho ignorovať, pretože každý druhý človek, ktorý príde do mojej poradne mi parafrázuje niečo, čo sa dočítal v jednej z jeho kníh, alebo čo počul v TV, čítal v časopise a pod.

Teraz som na Vianoce dostala jeho Návod na prežitie pre bejby a môže si o tom kto chce čo chce, aj ja som si už na niektoré pasáže trochu ponadávala, ale kto iný na Slovensku napísal komplexnejší a odbornejší prehľad detskej výživy od zavádzania prvých pokrmov až po problematiku stolovania, spánku, detského plaču a dokonca aj očkovania? Ešte možno webová stránka vyzivadeti.sk to nemyslela celkom zle, autormi sú  prevažne lekári, ale v súčasnosti to tam excelentne zakapáva, pričom už zverejnené informácie nie sú bohvieaké obšírne. Dobré, ale veľmi stručné.

Čo mi vadí a vždy vadilo, je Bukovského pasívne-agresívna anti-mliečna kampaň. Teda ani nie tak samotný fakt, že sa mu zdá konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov úplne zbytočná pre život, to nech si každý obrába a zveľaďuje svoje vlastné názory, ale to, ako sa mu toto jeho presvedčenie pletie medzi všetky informácie, ktoré poskytuje a takto ich znehodnocuje (napr. má vo svojej knihe informáciu o potravinách, ktoré môžu plniť ochrannú funkciu pri tvorbe zubného kazu, pričom úplne vynechal tvrdé syry alebo iné mliečne výrobky, ktoré obsahujú vápnik a kazeín – známe ochranné faktory pre naše zuby. Len preto, lebo u Bukovského sa proste mlieko nepapká.).

Čiže zatiaľ čo si myslím, že sú jeho knihy bezodná studňa veľmi cenných informácií, neviem si predstaviť, že by som musela čerpať len z nich. Ale to by som nerobila, ani keby som súhlasila s každým jeho názorom. Ak vám môžem poradiť, nikdy pasívne neprijímajte názory len od jedného odborníka na výživu, nech už je to skutočný odborník alebo iba “odborník”, ktorý s vami zdieľa podobnú filozofiu. Výživa je tak neuveriteľne zložitá veda, že si ani neviem predstaviť, že na svete existuje nejaký človek, ktorý by ju dokonale ovládal. A keď sa vás niekto snaží presvedčiť o opaku, tak klameee až sa mu z nosa dymí.

Bukovského Návody na prežitie sú pomerne drahá záležitosť a ani vám s čistým svedomím nedokážem povedať, že sú to múdro utratené peniaze, mne ale veľmi pomáhajú, keď sa od niečoho potrebujem odraziť.

A aké zdroje informácií a inšpirácií o výžive máte vy? Dajte mi nejaké nové tipy :)

6 thoughts on “…A Návod na prežitie Vianoc napíše kto?

  1. Nám doma dosť pomohol rozbehnúť sa správnym smerom práve Bukovský (aj keď rozhodne nemáme toľko jeho kníh :D), ale určite súhlasím, že napodobňovať jedného človeka silou mocou by bola blbosť.:D A inak kde sú nejakí ďalší odborníci v tejto oblasti v SR by aj mňa zaujímalo.:D

  2. Ja doma pri výžive mojej chasy cerpam z Bukovského (deti), potom Výživa deti od A do Z, MUDr. Lenka Kejvalova (CZ) a ešte blog Silvie Horeckej (terapia jedlom)

  3. Uplne sa stotoznujem s clankom. Je velmi kratkozrake cerpat len od jedineho “experta” na vyzivu. Myslim ze rozumny clovek si precita vsetko k comu sa dostane z akych takych spolahlivych zdrojov(Nie od Evky XY z Modreho konika o ktorej neviem nic) a nasledne si urobi vlastny nazor. Bukovsky ma fajn knizhy, Aj Zlatos ma niektore dobre nazory, Horecka ma tiez fajn blog. Aj Nutriholicka je super. Az na detaily ako udena slanina. :)) Kopirovat hocikoho od A po Z je znamkou velkej lenivosti, naivity a zaroven neschopnosti prevziat zodpovednost za to najdolezitejsie co v zivote mame, zdravie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s