Detox-sci-fi-cation

Už mi nejakú dobu v konceptoch fermentuje článok o vláknine, ktorý by som aj vedela dopísať, keby som si aspoň raz v živote spomenula, že mám so sebou zobrať z práce jednu dôležitú knihu. Tak kým sa tak stane, napíšem aspoň nejaký článok zo života, keďže sa môj život tak či tak točí prevažne okolo výživy.

Napríklad dnes som mala po dlhšom čase nejaké vybavovačky v meste, tak som prebehla rovno aj nejaké obchody a zastavila som sa v náhodne vybranej Zdravej výžive (jednej z milióna, ktoré sú na Hlavnej ulici), vojdem dnu a ocitám sa v miestnosti doslova natrieskanej ľuďmi, predieram sa cez rad, ktorý sa tiahne od pokladne až k takej hromádke asi 4 ľudí (v dôchodkovom veku) a jednej predavačky. No a ako tak prechádzam okolo nich tak začujem ako predavačka vraví “…no závisí to od toho ako veľmi ste ZANESENÁ. Tento čaj vám prečistí črevá, musíte veľa piť, lebo keď nepijete tak sa vám zanášajú aj lymfatické uzliny…” Na čo jedna staršia pani hneď zareagovala: …ale veď ja toooľko pijem, stále pijem, denne aj dva-tri litre… Nasledovalo krátke ticho symbolizujúce práve odobraný vietor z plachiet, ale samozrejme čo by to bolo za obchodníčku, keby sa hneď nevynašla: Tak tu máte pani ešte jeden čaj, musíte skombinovať obidva aby ste sa úplne super prečistili od nánosov.” 

V tom momente som zabudla na amarant, ktorý som si chcela kúpiť a vybehla som z tej predajne ako keby horelo – ešte by som sa nedajbože nevhodne zapojila do debaty a začala tým ľuďom vravieť veci, ktoré aj tak nechcú počuť.

detoxbrightcolorful
No nedetoxikuj, keď to tak dobre vyzerá…

Oné, ja viem, že to dáva hroznú logiku, že orgán, ktorý vaše telo používa na vylučovanie nestrávených a odpadných látok sa týmito látkami môže zaniesť ak ho nebudete čistiť ako si nečistíte trúbky vo vašom dome, ale ono. To. Proste. Nie je. Pravda. Všetkým tým liekom na chudnutie nesadlo dohromady na lep toľko ľudí, koľko sa dalo nachytať na detoxikáciu. Prečo? Lebo princíp detoxikácie sa tak strašne ľahko chápe! Niečo vo vašom tele nefunguje, neviete čo a nevie to ani lekár, ktorý sa vám ani nemá čas venovať viac ako 10 minút, takže vás v podstate väčšinou iba odbije nejakými všeobecnými informáciami o stravovaní sa “striedmo” a o konzumácii zeleniny a dodržiavaní pitného režimu. A tu sa zrazu objaví niekto a povie vám, že je vám zle preto, lebo ste upchaní toxínmi a keď sa tých toxínov zbavíte (prečistením čriev, pečene a lymfatických uzlín) tak sa budete cítiť oveľa lepšie.

Na rad prichádza množstvo “detoxikárov”, ktorí keby mali k dispozícii nejaké tabule tak vám hneď aj farebne nakreslia ako to všetko funguje. Ako sa tie usadeniny na stene čriev tvorené toxínmi po vypití detoxikačného džúsu/čaju/koktailu/ doslova rozpúšťajú a vyplavujú von z tela ako v reklame na Domestos. Určite je to ľahšie na pochopenie, než nejaká nudná teória o lipofilnej povahe cudzorodých látok, ktoré sa viažu na tuky vo vašom tukovom tkanive (nie na črevné enterocyty) a ešte nudnejšia teória o skutočnej funkcii pečene, o tom, čo ňou reálne prechádza a čo sa v nej reálne skladuje a čo sa v nej reálne premieňa na niečo iné. Pečeň netreba čistiť, pečeň si treba chrániť, aby bola schopná vykonávať to neuveriteľné množstvo funkcií, ktoré v našom tele vykonáva.

Ako je vlastne potom možné, že detoxikácia toľkým ľuďom zaberá? 

Ach…no…nechcem vám ničiť ilúzie. Fakt nie. Naopak, ja sa vždy zastanem akéhokoľvek postupu, ktorý vás robí šťastnejšími, po ktorom sa cítite lepšie a zdravšie. (Pokiaľ to nie je každodenný klystír spojený s užívaním laxatív. To prosím nerobte).  Ak máte potrebu raz za čas sa “prečistiť”, lebo ste potom ako znovuzrodení, tak je to vlastne jedno, či to bolo naozaj z toho džúsu za 20 euro, alebo z toho, že ste sa počas 10-dňovej kúry zároveň prestali prasiť v McDonalde a jedli ste oveľa striedmejšie, alebo to bol čisto psychologický efekt, uvoľnené endorfíny z toho, že ste pre seba a svoje telo niečo urobili. Mne sa napríklad uvoľnia do tela endorfíny, keď niekde fajne ušetrím (napríklad keď si niečo zdravé pripravím sama doma), ale tak každý to máme inak.

DSCN0273nashvilleNo ale aby ste videli, že úplne nepohŕdam všetkými prípravkami zo zdravej výživy, tak som dnes experimentálne kúpila niečo, po čom som už dlhšie pokukovala (v inej predajni, podotýkam). Toto je 100% šťava z čiernej reďkovky, obohatená len o vitamín C. Čierna reďkev pozitívne pôsobí najmä na vylučovanie žlče a činnosť pečene. Podporuje trávenie a údajne má pri dlhodobej konzumácii prsty aj v zlepšení cholesterolového profilu. Chcem ju vyskúšať ako podporný produkt počas redukovania hmotnosti (nie na sebe, of course :D) – či nejako reálne ovplyvní znižovanie množstva tukov v tele alebo nie.

Nie, ani čierna reďkev pečeň nečistí, ale podľa niektorých štúdií ovplyvňuje činnosť pečeňových detoxikačných enzýmov (nuž teda aspoň u tých potkanov…). To znamená, že tým, že podporuje činnosť pečene, sa nepriamo zúčastňuje detoxikácie, čo vás možno aspoň trochu poteší, ak ste už pomaly prestávali veriť na Ježiška :)

Dám vám potom vedieť čo som zistila, či sa po poctivej konzumácii reďkovkovej šťavy dostavili aspoň tie pocity dobre vykonanej práce…

Nutrihlicka podpis

Advertisement

10 thoughts on “Detox-sci-fi-cation

 1. Ja by som jedla radšej surovú reďkovku,namiesto tej šťavy a tým by som do tela dostala aj nejakú tú vlákninu,o ktorej ste písali

  • Hej, samozrejme surová reďkovka má svoje obrovské výhody oproti šťave (napríklad presne tú vlákninu). Tu skôr ide o ten účel – konkrétne ja som potrebovala vysoké dávky iných látok obsiahnutých v čiernej reďkovke, ktoré by mali nejako ovplyvniť funkcie pečene a žlčníka a údajne napomáhať k redukcii tukov. To je obrovské množstvo surovej reďkovky, ktoré by musel človek denne zošrotovať, aby tie látky do seba dostal, preto tá šťava :)

   My sme to doma nakoniec vymysleli tak, že k šťave sa ešte k raňajkám vždy nastrúhala surová čierna reďkev, aj keď osobne si myslím, že to už až tak veľmi nezavážilo.

   Mimochodom najbližšie chceme vyskúšať urobiť doma vlastnú šťavu z odšťavovača, tak uvidím na vlastné oči, koľko surovej reďkovky pôjde na pol litra šťavy a či sa to vôbec finančne oplatí :D

 2. niekomu sa môže zdať detox ako utrpenie ale ja sa v tom úplne vyžívam ked si dávam napr. aj jarný detox, pretože viem že si očisťujem telo a navyše mám aj rada zdravú stravu

  • áno, to je presne ten príklad toho, prečo si myslím, že detoxikácia nie je úplne od veci – robí vám dobre, cítite sa po nej super, konzumujete to, čo vám chutí.

   ale moja doplňujúca otázka znie – od čoho si očisťujete telo? a čím? ako to podľa vás funguje? lebo viete, že na tieto veci máte telesné orgány (menovite pečeň, obličky, lymfatické cievy a uzliny….), však? len si ich treba chrániť a zbytočne ich nepreťažovať, jesť zdravo, tak ako to robíte.

   Neviem, ako vyzerá ten váš detox, ale predpokladám, že si ním nijako neubližujete, nemám dôvod niečo také kritizovať, cieľom tohto článku bolo iba to, aby ste celý ten proces pochopili trochu viac do hĺbky a nesadli potom na lep nejakým šarlatánom, čo si za rôzne detox prípravky pýtajú veľké peniaze :)

  • Michaela: Detox je jeden veľký business. Ľudské telo má samočistiaciu (samo-detoxifikačnú) schopnosť. Orgány, ako je pečeň, obličky, ale aj pokožka, práve slúžia na odvádzanie toxínov z tela. Takže ak sa stravujeme dobre a zdravo, chránime si tieto orgány, nie je nutný detox. Samozrejme, ak počúvame telo, tak to nám radí jesť ľahšie a striedmejšie práve na jar.
   Judith: Super web, konečne normálne názory! Palec hore!

   • Ahoj, Michelle! ďakujem za (všetky) komentáre aj za čítanie. Verím, že budeš aj naďalej spokojná :)

 3. Jak to dopadlo s tou černou ředkví? Děkuji za tvé články, jsou pro mě skvělým zdrojem inforamací.

  • Ahoj, čo sa týka zníženia množstva tukového tkaniva, tak ten išiel dole, ale ťažko povedať, či v tom mala prsty aj šťava alebo vôbec. každopádne nejednalo sa o žiaden rýchlejší alebo väčší úbytok, takže predpokladám, že to bolo skôr klasickou úpravou stravy. A testy na cholesterol sa robili, ale bohužiaľ veľmi neskoro, takže už nebolo možné zhodnotiť, či to bolo vplyvom šťavy :(

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s