Tak čo teda spôsobí tú celiakiu?

Nedávno som publikovala článok o celiakii, o tom, ako sa dedí a prečo ju niekto dostane a niekto zasa nie, aj keď obrovská časť našej populácie už minimálne pre toto ochorenie nosí gén. V dnešnom článku by som ešte chcela doplniť zopár informácií o tom, čo všetko vlastne môže celiakiu u predisponovaného človeka spustiť. A budete sa čudovať, ale pizza orgie v piatok večer u kamošky to nie sú…

kebab

Takže vezmime si situáciu, že idete s rodinou na exotickú dovolenku na Balatón, dáte si kebab v žemli (lebo kebaby sú dnes už všade) a nikdy predtým sa vám to nestalo (a to ste už zjedli ho hó kebabov počas svojho života) ale odrazu to jednoducho príde a nedokážete to zastaviť, tobôž vysvetliť: Proste sa, ľudovo povedané, zbľujete. A vy si teraz budete do konca života nadávať, že keby ste sa neboli nadžgávali touto fast foodovou variáciou na blízkovýchodný pokrm, tak by ste celiakiu nikdy nedostali. Nuž, nemusíte zúfať, jedlo u vás vyvolalo iba náhly prejav príznakov, skutočnú chorobu s najväčšou pravdepodobnosťou spustilo niečo iné. Ale čo?

1. Faktory u malých detí

Genetika je to, čo nám do vienka dá predpoklad na vznik celiakie. Niečo ako tá naštvaná sudička zo Šípkovej Ruženky. S Ruženkou máme ale ešte niečo spoločné – osud neovplyvníme :) Čo sa má stať, stane sa, aj keď u nás to nie je ani tak otázka času, ale skôr náhody a pôsobenia rôznych faktorov. Jedným z nich je napríklad aj spôsob, akým sa narodíme. Deti, ktoré sa narodili prirodzenou cestou majú dosť odlišnú mikroflóru od detí narodených cisárskym rezom. Keby sa mi chcelo otvárať diplomovku, tak by som vám aj našla presne akými baktériami sa odlišujú, ale asi by vás to takto podrobne ani nezaujímalo :) Dôležité je, že klasicky narodené dieťa si prejde pôrodnými cestami, ktoré zabezpečia jeho prvý kontakt s mikroflórou. To je pre to dieťatko prirodzenejšie, ako keď ho šokovou terapiou vyberieme z brucha, kde na jeho sterilný* organizmus čakajú všetky nástrahy sveta. Ale niekedy to proste inak nejde. Ukazuje sa však, že cisársky rez môže narušiť budujúci sa imunitný systém dieťaťa, ktoré je potom náchylnejšie na rôzne ochorenia, vrátane celiakie. Ďalším faktorom sú včasné infekcie v detstve, ale aj nesprávne načasovanie zavádzania lepku do stravy (nie je vhodné to uponáhľať, ale ani dlho otáľať. Pozor aj na prekrývanie zavádzania lepku do stravy s ukončením dojčenia). Ako som už písala, ideálne je zavádzať lepok ešte počas dojčenia, kedy materské mlieko plní ochrannú funkciu. Riziko ešte celkom iste predstavuje aj nízka pôrodná hmotnosť..

A teraz ešte akože taká trochu haluz, ale vraj deti narodené v lete majú väčšiu šancu dostať celiakiu (najmä do 2. roku života). Prečo? Údajne preto, lebo častokrát bývajú odstavené od materského mlieka po šiestich mesiacoch v zime, kedy je aj vyššie riziko infekcií. Zároveň strávia ešte v brušku práve počas zimy prvé, najzraniteľnejšie mesiace svojej existencie. Keď sa nad tým človek zamyslí, je to trochu pritiahnuté za vlasy, ale dáva to určitý zmysel.

2. Ďalšie faktory

Asi vás ani neprekvapí, ak napíšem, že pod vznik celiakie a množstva iných ochorení sa podpisuje aj nadmerné užívanie antibiotík. Teraz si ma nemýľte s nejakou alternatívnou onou, ktorá je proti klasickej medicíne. Dokonca aj každý lekár vie, že prepchávanie pacientov antibiotikami môže viac uškodiť, než pomôcť. Len nie každý sa tým aj riadi…

Aj v dospelosti na nás číhajú nespočetné infekcie, či už bakteriálne alebo vírusové, ktoré môžu celiakiu spustiť. Mechanizmus spustenia ešte nie je celkom známy, ale predpokladá sa, že príčinou môže byť zvýšená priepustnosť črevnej steny alebo prehnaná reakcia na lepok (lebo imunitný systém pracuje na plné obrátky, takže keď už je taký rozbehnutý…). Niekedy zasa spúšťačom nie je infekcia, ale liečba infekcie, ako napr. v prípade hepatitídy liečenej interferónmi, ktoré zásadne ovplyvňujú našu imunitu. Problémom môžu byť aj významné, stresujúce situácie alebo prepuknutie iného, na prvý pohľad nesúvisiaceho ochorenia. Ďalším faktorom, na ktorý v odborných publikáciách narážam čoraz častejšie, je kvasinková infekcia (spôsobená kvasinkou Candida albicans), ktorej prítomnosť v našom tele môže akoby zmiasť imunitný systém. Ten má na ňu podobnú odpoveď, ako by bola lepok. Divné, ale zaujímavé. Dúfam len, že som teraz nedala zbytočnú muníciu do rúk ľuďom, ktorí veria na to, že sme všetci strašne “zapliesnení” a že jediné, čo nás “odpliesni”, sú špeciálne výrobky za 100 euro.

Tak to vidíte, tak, ako cukrovku nedostaneme z toho, že sa večer obžerieme cukríkmi, tak ani celiakiu nedostaneme z toho, že sme si na dovolenke spôsobili kebabovú obžerskú kómu. V obidvoch prípadoch však stravovanie a životný štýl zohrávajú svoju úlohu (u diabetu 2. stupňa ešte podstatne väčšiu) a táto úloha ďalej nadobúda na dôležitosti po ich diagnóze. Držím palce a zároveň obdivujem každého, kto s týmito ochoreniami žije a ja aspoň takto skromne dúfam, že vám moje články, minulé či budúce, trochu pomáhajú, či už vyznať sa, pochopiť… Ak máte otázky, ozvite sa mi do komentárov :)

__________________________________________________________________________

*Ad sterilný organizmus: Za zmienku určite stoja aj nové informácie o tom, že organizmus dieťatka sa začína osídľovať mikroflórou ešte počas tehotenstva – dôkazom má byť analýza jeho prvej stolice (mekónia) – a teda nie je sterilný až do okamihu pôrodu. 

One thought on “Tak čo teda spôsobí tú celiakiu?

  1. velmi zaujimavy clanok, ktory ma v mnohom obohatil, dakujem zan!
    nahodou, mna by velmi zaujimalo, akymi bakteriami sme v porodnych cestach vystaveni, tak ak sa Vam niekedy postasti otvorit diplomovku, dajte vediet prosim ;)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s