Moja výživárska realita

foodyyKeď som si zakladala Zápisky nutriholičky, nebola som v blogovaní zas až taký nováčik. V Lifestyle a Health blogs kategórii som však úplný zelenáč, takže som sa samozrejme vydala do internetového sveta na skusy, aby som niečo obkukala od starších a skúsenejších. Dozvedela som sa, že väčšina blogerov má nejakú filozofiu alebo jednoducho žije nejakým životným štýlom, o ktorom hrdo píše. Blogosféra je plná mladých báb, ktoré začali s fitness, schudli nenormálne množstvo nadbytočných kíl a úžasne si vyformovali postavu. Je tu veľa inšpiratívnych bežkýň, ktorým úprimne závidím, že sa nejdú pozvracať, keď bežia viac ako 10 minút, aj keď ony by mi asi povedali, že všetko chce čas a veľa veľa tréningu. Nuž hej…a nebyť lenivá.

No a nezabúdajme na všelijakých vegetariánov a vegánov a antimliečnikov a gluten-freečov, ktorí nepíšu iba o tom, ako žijú tento alternatívny životný štýl, ale prinášajú aj množstvo strašne zaujímavých poznatkov, že si až niekedy  vravím “Prečo to vlastne ja nechcem byť paleo? Veď to vyzerá tak úžasne!” Potom si spomeniem, že pre toto, ale to nič nemení na fakte, že každá jedna úspešná blogerka a každý jeden úspešný bloger je šialene šikovný a inšpiratívny.

A ja si tu tak sedím a čítam tieto blogy, popri tom sa načahujem za piatym kúskom pizze, čo znamená, že som oficiálne načala Michalovu polovicu, kým sa on holí v kúpelni a hovorím si TOTO mám sfotiť a dať na Instagram???

Internet dokáže by strašne kritický a plne si to uvedomujem až v poslednej dobe, keď si čítam rôzne diskusie pod výživovými článkami. Niekedy som tie najhlúpejšie články na pluske či feminity ignorovala, teraz sa ich vždy donútim prečítať aj s diskusiou, lebo však trendy. Príspevky pod článkom ma nikdy nesklamú, od “Vy idioti, ja si dám každý deň kuracinku so zeleninkou a som zdravý ako buk a nie tie vaše trávy konzumovať, fuj! Peace.” až po “Dnes už je chémia úplne vo všetkom, preto si pestujem bio zeleninku na záhradke a vy všetci ostatní umriete.:)))))

Jednoducho zhrnuté, ľudia sú plní všelijakých extrémov a čím ďalej tým viac mám pocit, že hrozne málo ich dokáže nájsť nejakú strednú cestu. A aby som to zhrnula ešte jednoduchšie, ľudia sa boja.

Vysvetlím, ale najprv vám niečo ukážem. Toto sú raňajky, ktoré som si robila minulý týždeň.

IMG_4680 (1)

Áno, dobre vidíte, to biele je KRUPICAAA!!! Biely zabijak!!! Alebo je biely zabijak cukor? Už sa mi tí zabijaci trochu pletú…Keby som túto fotku zverejnila na Facebooku alebo Instagrame s heštegom #zdraveranajky, do piatich minút by sa našlo 10 dobrovoľníkov, ktorí by ma ochotne vyviedli z omylu. Ale nie, nebojte sa, v skutočnosti si nemyslím, že krupica patrí do zdravého stravovania, tam už quinoa, pšeno a pohánka vo svojom vozni nemajú miesto na sedenie. Krupica vám však občas na raňajky ani nijako neublíži – to viete, však?

Takže toto som ja. Krupička sem, pizza tam. Mala by som vám ísť príkladom a ukazovať iba šaláty a avokáda, zdravé koláčiky a ešte zdravšie ovocné a zeleninové šťavy. To si inak dávam tiež, ja jem v podstate všetko a najradšej skúšam nové veci, ale neviem si predstaviť, že by som si raz za čas nedala aj nejakú gebuzinu. Myslím si, že najhoršia vec je nebyť sama sebou a čakať, kým na to niekto príde, ukáže na vás prstom a nazve vás jedným veľkým FEJKOM. A bude mať pravdu.

To mi však nezabránilo, aby som sa vnútorne tak trochu nezožierala za to, že sa neviem zaprieť a byť vo svojom stravovaní stopercentná. Potom som si však uvedomila, že ja vlastne SOM stopercentná, dokelu. Som stopercentná, pretože jem všetko a netrpím nadváhou, ani podvýživou, nespôsobila som si žiadne ochorenia, aj keď som ešte mladá na to, aby som sa mohla považovať za vodou. A myslím si, že sú potraviny, pred ktorými musíme mať väčší rešpekt než pred inými, ale rešpekt nie je to isté, ako strach. A strach je presne to, čo v nás vyvolávajú média a dokonca aj početní “odborníci na výživu”. Pre nich totiž existujú iba dobré a zlé potraviny, dobré musíte jesť tak často, ako to ide a zlé jesť nesmiete, pretože to kvôli ním ste chorí, kvôli ním sa cítite zle a môžete za to sami, lebo ste ich jedli. Samozrejme, vo väčšine prípadov ich aj tak jete ďalej, ale máte pri tom obrovské výčitky svedomia, hrozíte sa návštevy lekára, takže ju pre istotu radšej vynecháte a svojmu dietológovi zatajíte tretinu toho, čo všetko ste pojedli. Pritom stačí, keby vám niekto položil ruku na kolienko (ale iba hypoteticky, v realite by to bolo sexuálne obťažovanie) a povedal vám: “Viete čo, skúste niekedy krupicu nahradiť napríklad pohánkou, ktorá obsahuje viac vlákniny, zasýti vás na dlhšiu dobu a ešte vám dodá veľa vitamínov a minerálnych látok.” namiesto “Panebože okamžite prestaňte jesť tú krupicu, čo vám načisto šibe, chcete umrieť v päťdesiatke??? Viete ako sa vám z tej zapchávajú cievy? Nepichá vás náhodou v ľavej ruke?”

Čo je vlastne úlohou nás nutričných terapeutov a špecialistov? Určite by sme vám mali ísť príkladom, to je samozrejmé. To však ide ruka v ruke s tým, že by ste sa s nami mali byť schopní stotožniť a povedať si, že veď predsa takto môžete bez problémov fungovať aj vy. A nie denno-denne túžobne obdivovať naše blogy a instagramy a vravieť si, že raz takto megazdravo budete žiť tiež. A začnete už v pondelok. Prvý pondelok v novom mesiaci…

Pred výživou treba mať vždy rešpekt, pretože má obrovskú moc liečiť aj privodiť rôzne ochorenia. Je však úplne zbytočné mať z niektorých potravín strach – nejesť ich, pretože sa bojíte, že ochoriete, bojíte sa, že vás zahlienia, bojíte sa, že vás prekyslia, bojíte sa, že budete mať vysoký cholesterol, bojíte sa, že dostanete cukrovku. Viesť zdravý životný štýl nie je to isté ako jesť iba zdravé potraviny a nejesť tie nezdravé, keď už pre nič iné tak preto, lebo nikto sa ešte nikdy nezhodol na tom, čo vlastne zdravé je a čo nie :) Viesť zdravý životný štýl pre mňa znamená, že sa stravujem a celkovo žijem tak, aby som si nemusela nič odopierať a aby som si zároveň nevypestovala nijaké výživové zlozvyky, ktorých sa budem potom neskôr strašne ťažko zbavovať. Tým, že o výžive non-stop niečo čítam a píšem, už veľa “zdravých” vecí robím úplne automaticky, ale ak to na mňa príde, dám si k telke zemiakové lupienky a nemám žiadne výčitky. Len sem-tam :D A už som to asi raz niekam písala, ale čím viac toho o výžive viem, tým menej radikálne sú moje názory, tým som na seba menej prísna, pretože viem, že o tom stačí trochu pouvažovať a všetko sa dá zvládnuť. Bez strachu, bez stresu a s úplnou pohodou :)

5 thoughts on “Moja výživárska realita

  1. svätá pravda, niektorí ľudia to vážne veľa preháňajú a najmä mladé baby, respektíve čoraz mladšie baby, ktoré čítajú jeden blog o výžive za druhým a majú potom stresy ak zjedia niečo nevhodné. Niekedy mám pocit, že internet je prekliatím dnešnej mládeže. Ale s tým si človek asi nepomôže, i keď možno by pomohla väčšia osveta v školách?

    • s tou väčšou osvetou na školách si zaťala do živého. U nás je niečo také v katastrofálnom stave, ale nemyslím si, že v štátoch naokolo to majú lepšie, povedala by som, že je to globálny problém. Len ťažko je robiť osvetu na školách, keď u nás ešte neexistuje dostatok odborníkov, ktorí by sa toho ujali…

  2. Super článok!!!
    Chcem mať k stravovaniu taký prístup ako ty, pretože ja až príliš veľa premýšľam o tom čo jem… či je to zdravé, či z toho náhodou nepriberiem alebo hlavne či sa mi z daného jedla nezhorší akné. Je to dosť nanič a mávam z toho často aj depky. Preto dúfam, že aj ja nájdem takú zlatú strednú cestu a nebudem sa až tak do detailov zaoberať tým čo si dávam do úst ;D

    • jedlo by ti malo spôsobovať radosť a nie depky :) ale určite to nie je tvoja vina, že sa takto cítiš. veď sa len pozri okolo seba, aké sú trendy v spoločnosti. A nechcem teraz tvrdiť, že čítanie môjho blogu ťa spasí, ale držím ti palce, aby si si našla množstvo ďalších skvelých zdrojov informácií, ktoré prehlušia tie odpady na internete a vďaka ktorým sa začneš na výživu pozerať trochu inak :)

  3. Na krupici nie je nic zle, obzvlast ked vzdy sa da ku kazdemu jednu zvolit zdravsia alternativa napr celozrnna a pridat zopar orechov. Hmmm jest vsetko a nepribrat je nieco co si clovek moze dovolit tak do 25-26 a potom si musi stale viac davat pozor, resp. Bud jest zdrave alternativy a spravne to kombinovat, alebo to potom dobre vybehat/vycvicit.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s