(ďalších 6 z) 12 otázok o PROBIOTIKÁCH – časť druhá

Pokračovanie probiotického megačlánku plného odpovedí na tie najzáludnejšie otázky ohľadom našich črevných podnájomníkov :)

Prvú časť si môžete prečítať TU.

12

7. Podľa čoho sa posudzujú dobré a kvalitné probiotiká?

V prvom rade musí každé správne probiotikum pôsobiť blahodárne na človeka, ktorý ho užíva. Samozrejme sa musí jednať o nepatogénny a netoxický mikroorganizmus, teda nesmie spôsobovať infekčné ochorenia a iné zdravotné ťažkosti. Dôležité je, aby bolo takéto probiotikum schopné prežiť prechod tráviacim traktom, najmä kyslé žalúdočné prostredie. To sa bohužiaľ všetkým dobrým baktériám nepodarí, ale čím sú odolnejšie voči kyslejšiemu pH, pôsobeniu kyselín a tráviacich enzýmov, tým lepšie. V účinnosti probiotických baktérií sa posudzuje aj ich schopnosť udržať sa na črevnej sliznici (a zabrať miesto „zlým“ baktériám). Mali by sa čo najrýchlejšie množiť, zachovať si životaschopnosť behom skladovania a používania. Účinok sa zvyšuje aj tým, že sa probiotikum izoluje z rovnakého druhu, ako jeho plánovaný hostiteľ (pre nás sú teda najvhodnejšie ľudské bakteriálne kmene).

8. Ktoré baktérie majú väčšiu šancu, že prejdú tráviacim traktom živé až do hrubého čreva?                    

Medzi tie odolnejšie baktérie patrí napr. Lactobacillus rhamnosus, L. acidophilus, L. casei Shirota. Tieto teoreticky účinkujú v hrubom čreve lepšie, ale aj tak sa zakázalo používať príliš optimistické vyhlásenia pri propagácii probiotických výrobkov. Treba počítať s tým, že nik si nemôže byť na 100% istý, že sa baktérie dostanú do čreva vždy v dostatočnom množstve. Dobrá (a veľmi zaujímavá) správa je, že bunkám imunitného systému vraj často stačí pohľad na prázdne obaly mŕtvych baktérií a už aj tie ich motivujú k ďalšej práci :)

9. Ako si vybrať správny probiotický prípravok?

Bohužiaľ to nie je vôbec jednoduché a častokrát nám ani v lekárni nedokážu správne poradiť. Nie preto, lebo nie sú dostatočne vzdelaní, ale preto, lebo ani výskum ešte nie je tak ďaleko. Rôzne druhy probiotík pôsobia na rôzne ťažkosti, a preto skúšame cca 1 mesiac užívať jeden výrobok a ak sa nič nezmení, vyskúšame aspoň 2 ďalšie. To sa samozrejme oplatí skôr pri dlhodobej suplementácii probiotikami, nie u prevencie antibiotických hnačiek. Aspoň ale viete, že ak vám probiotiká minule nepomohli, môžu vám nabudúce pomôcť iné :)

10. Čo môžeme urobiť my preto, aby bol účinok probiotík čo najvyšší?

Podstatné je konzumovať probiotiká pravidelne a v množstve aspoň 1 miliarda (109). Účinok sa zvyšuje aj súčasnou konzumáciou prebiotík, čo sú vlastne niečo ako potrava pre probiotiká. Medzi prebiotiká patria hlavne niektoré druhy vlákniny. Medzi najsilnejšie prebiotiká, patria hlavne čakanka, topinambury, zemiaky, špargľa, pór ale aj cibuľa či cesnak. Nezabúdajte tiež čítať inštrukcie na obaloch probiotík. Ak tam píše, že sa majú skladovať v chladničke, určite na to dohliadnite. Neprekračujte dátum spotreby, baktérie postupne hynú a stráca sa tak účinok. Už sme si tiež povedali, že je dobré (ale nie vždy zrealizovateľné), ak zistíte, či je daný druh prebiotických baktérií vhodný aj konkrétne pri tých ťažkostiach, ktoré vás trápia. Rôzne baktérie totiž majú rôzne gény – iné sú lepšie pri hnačkách, iné pri zvyšovaní imunity.

11. Ako mám užívať probiotiká počas antibiotickej liečby? Nie je to kontraproduktívne?             

Liečba antibiotikmi spôsobuje v čreve tzv. dysmikróbiu, čo je vlastne stav, kedy z neho v vymizne život :) Teda prídeme nielen o tie zlé baktérie, ale aj o tie, ktoré nás chránia. To má najčastejšie za následok hnačky a iné tráviace ťažkosti počas a po liečbe. Výskumy ukázali, že probiotiká preukázateľne znižujú výskyt hnačiek vyvolaných užívaním antibiotík. Samozrejme otázka, či antibiotiká nezabijú aj všetky probiotické baktérie a či má ich užívanie počas liečby zmysel, je na mieste. Odpoveď je, že to zmysel má :) Najmä ak ste náchylní na takéto „terapeutické hnačky“. Dôležité je, aby ste v tomto prípade začali užívať probiotiká čo najskôr po začatí liečby (najneskôr do 3 dní) v množstve na úrovni hornej hranice odporúčanej dávky na krabičke a v asi 2/3 doby medzi dvoma dávkami antibiotík (ak užívate ATB každých 12 hodín, tak užite probiotikum po 8 hodinách).

12. Ako dlho účinkujú probiotiká po tom, čo ich prestanem užívať?

Probiotické prípravky sa skladajú z baktérií, ktoré pochádzajú z laboratória. Nie sú preto pre nás ako súčasť mikroflóry úplne prirodzené a len čo prestaneme probiotikum denne užívať, baktérie z našich čriev zvyčajne veľmi rýchlo vymiznú. Ak ich vysadíme, musí sa pustiť do práce opäť vlastná črevná mikroflóra.

probio jog

 

Advertisement

One thought on “(ďalších 6 z) 12 otázok o PROBIOTIKÁCH – časť druhá

  1. ahoj Judit, dakujem za super clanok, mam otazocku k poslednej otazke.. myslis si ze pocas uzivania probio sa tie dobre bakterky neusidlia v nasom creve a nezacnu same mnozit? lebo z tvojej odpovede to vyznieva, ze treba probio uzivat vzdy, ale mne sa zda, ze by sa tam mohli predsalen udomacnit, ci?:) dakujeeem

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s