Ako má vyzerať tehotenská postava?

pregnanttDnes som čítala jednu zaujímavú a plodnú konverzáciu na Facebooku (ako koniec-koncov všetky FB konverzácie, všakže), ktorá vo mne vyvolala spomienky na aféru s tehotnou fitnesskou Bellou Falconi a modelkou Sarah Stage. Obidve svojho času znášali obrovskú vlnu kritiky, kvôli fotkám svojich tehotenských brušiek, ktoré zverejnili na Instagrame. Tie si môžete pozrieť na tejto stránke (#1 je Bella a #5 je Sarah). A potom sa sem vráťte :) Sarah je mimochodom na fotke údajne v 9. mesiaci tehotenstva…

Asi vás ani nebude prekvapovať, že obidve ženy si týmto získali veľa obdivovateliek (o obdivovateľoch pomlčím :D), aj ľudí, ktorí by na nich najradšej poslali vymetačov diabla alebo v lepšom prípade aspoň psychiatrov. Nechcem písať o tom, či takýto životný štýl počas tehotenstva podporujem alebo nie, či mi to príde zdravé alebo škodlivé a vôbec tu neplánujem nad Bellou a Sarah vynášať žiaden ortieľ. Každé telo je iné, niektoré znesú viac, niektoré menej.

Tieto dve mladé mamičky mi poslúžili ako úvod k tomu, čomu chcem venovať dnešný článok. Aj tento mesiac totiž charakterizuje jedna veľká instagramová aféra. Mladá insta-hviezdička Essena O’Neill vyšla s kožou na trh a priznala, ako je to vlastne s tými jej úžasnými fotkami, ktoré lajkujú tisíce jej nasledovateľov. Hovorila o tom, ako jej trvalo hodiny, kým urobila jeden “prirodzený” záber, ako na fotkách sťahuje brucho a snaží sa nájsť taký strategický uhol pohľadu, aby na ňom jej postava vyzerala dokonalo….a úplne inak, než v skutočnosti. Takže zatiaľ čo nám môže byť v konečnom dôsledku figa po tom, čo so svojim telom robí Bella Falconi alebo Sarah Stage, nemalo by nám byť jedno, ako ich instagramový život, ktorý môže mať pramálo spoločného s ich skutočným životom, ovplyvňuje budúce mamičky po celom svete.

Zatiaľ čo sa pozornosť verejnosti upriamuje na ženy, ktoré počas tehotenstva pribrali až príliš a teraz nie a nie dostať svoju hmotnosť pod kontrolu, po svete chodí množstvo žien, ktoré nevážia ani zďaleka dosť. Lebo sa boja, ako budú vyzerať po pôrode, lebo všade čítajú, ako tehotenstvo nie je dôvod pribrať na stehnách a bokoch, lebo si myslia, že takto je to zdravé.

Takže už tradične v duchu Zápiskov nutriholičky, poďme sa naučiť niečo nové a zaujímavé :)

Väčšina žien veľmi ťažko znáša akýkoľvek príbytok hmotnosti. Mnohé si v udržiavaní ideálnych mier nájdu svoje poslanie a doslova tým žijú. Vždy majú všetko pod kontrolou, až kým neotehotnejú a ich telo sa nezačne pripravovať na materstvo. Už to pre nás, baby, môže byť dostatočne stresujúce, čo potom, keď si na Instagrame pozrieme fotky tehotných fitnessiek, ktoré nám doslova hovoria, že ak by sme sa len trochu posnažili a boli by sme vytrvalejšie a húževnatejšie, tak by sme pribrať skoro ani nemuseli?

Pozrite si radšej zopár čísel, ktoré vám pomôžu trochu sa v tom zorientovať. Toto je odporúčané množstvo kíl, ktoré by mala žena pribrať na základe svojej pred-tehotenskej hmotnosti.

Ak trpíte podvýživou (vaše BMI je menej než 18,5)…………odporúča sa pribrať 12,5-18 kg

Ak máte normálnu hmot. (BMI je medzi 18,5-24,9)………..odporúča sa pribrať 11,5 – 16 kg

Ak máte nadváhu (BMI je medzi 25-29,9)……………………odporúča sa pribrať 7 – 11,5 kg

Ak ste obézna (vaše BMI je 30 a viac)……………………….aj vy priberte! Odporúča sa 5-9 kg

Najväčšie haluze sa dočítate na internete. To asi nie je žiadnym tajomstvom. Mne ostali v pamäti v súvislosti s tehotenstvom a priberaním tieto dve:

  1. “Dieťa pri narodení váži 3,5 kg. Akú máš výhovorku, že si pribrala 15 kíl?
  2. “Táto žena tvrdí, že nie je tučná ale tehotná? Pozri na jej nohy! Čo má tehotné stehná?”

Tak si to radšej poďme vykalkulovať:

Z cca 12-14 kíl, ktoré priberiete počas tehotenstva, tvorí:

  • 3-3,6 kg: vaše dieťa
  • cca 1 kg: zväčšené prsia
  • cca 1 kg: väčšia maternica
  • 0,7 kg: placenta
  • 1 kg: plodová voda
  • 1,4 – 1,8 kg: zvýšený prietok krvou
  • 1,4 -1,8: zvýšený objem tekutín
  • 2,7 – 3,6: tukové zásoby

Vidíte, koľko z tých kíl “navyše” je úplne esenciálnych pre tehotenstvo a pre vaše dieťa? Vaše telo sa pripravuje na materstvo a neviem v koho hlave vznikla myšlienka, že by to malo byť viditeľné iba na bruchu. Ale všetko je to asi o tých trendoch. Veď aj v Amerike sa tehotenské telo začalo označovať ako “baby bump” – akoby bola jediná prirodzená a pekná vec iba tá roztomilá maličká vypuklinka v okolí nášho pupku.

Teraz si možno vravíte, či je vôbec na mieste rozoberať túto tému, keď je na svete toľko žien, ktoré ešte dlho po tehotenstve trpia nadváhou a nedokážu sa zbaviť nadbytočných kíl. Jasné, že je.V žiadnom prípade nechcem znižovať dôležitosť kontroly svojej hmotnosti pred a po tehotenstve. Ak trpíte nadváhou či obezitou už pred tehotenstvom, je podľa mňa na mieste najprv si upraviť svoju hmotnosť, aby ste predišli napríklad riziku vzniku tehotenskej cukrovky. Počas tehotenstva je zasa dôležitá kvalitná a pestrá strava a to, aby ste nestratili úplnú kontrolu nad svojim stravovaním. No a po tehotenstve…vtedy začína poriadna sranda :) Nielen v domácnosti, ale aj v našom tele. Veľkú časť toho, čo sme pribrali, stratíme a zvyšok sa dá dobehnúť vhodnou úpravou stravy a pohybom. Jednoducho, radikálne niečo riešiť už počas tehotenstva nemá absolútne žiaden zmysel, môžete ublížiť sebe aj vášmu dieťaťu.

Fotky, ktoré vidíte na Instagramovom účte s miliónom nasledovateľov, nezodpovedajú tomu, ako vyzerá drvivá väčšina tehotných žien, nezodpovedajú tomu, ako by ste mali správne vyzerať a navyše veľakrát ani nezodpovedajú realite – sú všelijako “nastejdžované”, vyretušované a prispôsobené takému obrazu, ktorý v ostatných ľuďoch vyvolá závisť, túžbu takto vyzerať a v konečnom dôsledku to dotyčnej prinesie ten idiotský lajk, o ktorý sa všetci z nejakého dôvodu tak trháme.

One thought on “Ako má vyzerať tehotenská postava?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s