KNIŽNÁ RECENZIA: RAW pre začiatočníkov

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, tak hneď na úvod spomeniem, že túto recenziu píšem ako niekto, kto nemá veľmi rád žiadne alternatívne spôsoby stravovania. “Nemá rád” nie v takom zmysle že by som vitariánov najradšej zahriala v sušičke na 46 stupňov (ako jeden oduševnený pán v zahraničnom diskusnom fóre), ale skôr v zmysle, že by som si priala, aby si ľudia čítali viac literatúry faktu a viac premýšľali o informáciách, ktoré sa k nim dostávajú.

Nuž ale toto je recenzia na knihu a nie na životný štýl, tak sa budem snažiť, aby to aj tak vyzeralo :)

RAW-pre-začiatočníkov

Raw pre začiatočníkov je primárne určené úplným zelenáčom vo vitariánskom stravovaní, ale vďaka receptom, ktoré zaberajú asi polovicu textu, môže byť užitočné aj ostrieľaným raw-ákom. Prvú časť tvorí zhrnutie princípov raw/vitariánskeho stravovania spolu s jeho výhodami a s popisom jednotlivých povolených technologických úprav jedál a najčastejšie používaných surovín. Zápory vitariánstva v knihe samozrejme nie sú a asi to ani nikto nečaká, napriek tomu sa človeku, ktorý je aspoň zdravo zvedavý, žiada vždy doplniť tú druhú stranu mince. Nie je predsa faktom, že sa tepelným spracovaním okrem vitamínov a enzýmov ničia aj prírodné toxíny a antinutričné látky? A že niektoré biologicky aktívne látky potrebujú naopak na aktiváciu určitú teplotu? 

Zatiaľ čo knihe propagujúcej raw stravovanie skutočne až tak nemôžeme vyčítať, že sa nevenuje jeho negatívam, môžeme jej vyčítať, že tak trochu slabšie vysvetľuje aj jej pozitíva. Možno je to tým, že sa jej autorka snažila udržať text na laickej, začiatočníckej úrovni, ale podľa mňa je to aspoň čiastočne aj tým, že k tejto téme zatiaľ neexistuje až tak veľa vedeckých poznatkov, ktoré by ju dokázali uspokojivo podporiť. A kto si myslí opak, som pripravená na túto tému diskutovať :D

Ak ste už viac-menej rozhodnutí, že chcete raw vyskúšať, v tom prípade je kniha veľmi dobrý pomocník. Zoznámi vás so zaujímavo znejúcimi surovinami, od prášku z pšeničnej trávy až po kvasnicové vločky (ale akože nieže by ma to dvakrát zvlášť nadchlo). Naučí vás, ako si môžete nechať naklíčiť rôzne obilniny, strukoviny a semienka a akými spôsobmi si viete zahriať stravu aspoň na tých povolených 46 stupňov. Hej, obsahuje množstvo užitočných praktických informácií, ale po teoretickej stránke je na môj vkus až príliš stručná. 

Super je tiež to, že kniha všetkým začiatočníkom pomôže postupne nabehnúť na surovú stravu a nenúti ich hneď zo začiatku vyhodiť z jedálnička všetky tepelne spracované potraviny. Riadi sa pravidlom dvoch tretín (dve tretiny surového, jedna tretina tepelne upraveného) a ponúka nám dva spôsoby odštartovania vitariánstva – jedno je také pomalšie, druhé viac zhurta.

Miestami mi autorkino písanie prišlo veľmi rozumné a skutočne nie až tak radikálne, no na môj vkus sa tam príliš často vyskytovali také tie klasické, vedecky nepodložené sprostosti o detoxikácii a prekyslení organizmu. Proste jednu chvíľu si vravíte super, tá žena zjavne niečo o výžive vie a má to naštudované a moment na to čítate o tom, že prekyslenie vedie k nadváhe, lebo organizmus uskladňuje prebytok kyselín v tuku. A že keď naše telo uvedieme do acidobazickej rovnováhy (konzumáciou vitariánskej stravy), tak sa uvoľní tuk, pretože ho už nepotrebujeme. Aby som niečo aj zacitovala, tak “Schudneme, a to bez toho, aby sme pre to museli niečo robiť.” Krása.

Čo v blízkej budúcnosti určite využijem, sú recepty. Kniha je plná receptov na zaujímavé šaláty a zeleninové pokrmy a nájdete tam aj ďalšie tipy na smoothie kombinácie. Čo sa týka vitariánskej úpravy jedál, môžeme sa toho naozaj veľa naučiť a zakomponovať to aj do našej bežnej stravy. Recepty nie sú časovo náročné, ale povedala by som, že sú dosť náročné na suroviny. Takmer v každom je minimálne jedna surovina, ktorú kúpite v lepšom prípade v lokálnej zdravej výžive (za celkom slušnú sumu), v horšom prípade iba cez internet spolu s drahým poštovným. Hoci sa alternatívne spôsoby stravovania rady tvária, že sú pre všetkých, v prípade vitariánstva si to naozaj nemyslím. Kniha síce rieši aj lacnejšie spôsoby zaobstarívania surovín (vlastná záhradka alebo lokálne tržnice namiesto obchodov s biopotravinami, domáce klíčenie, rúra alebo slnko namiesto sušičky) ale v praxi si viem veľmi živo predstaviť, že mnohí vitariáni s obmedzenými finančnými možnosťami a tí, ktorí nemajú na dosah obchody so zdravou výživou, budú postupne skĺzavať do veľmi jednotvárnej a neplnohodnotnej stravy. Ale možno z mňa iba hovorí pesimizmus (a vlastná lenivosť) :D

Zhrnutie:

Raw pre začiatočníkov sa nám snaží ukázať, že prejsť na surovú stravu je pre nás z pohľadu výživy a zdravia veľmi prínosné a nie je to také náročné, ako sa niekomu môže zdať. Ponúka nám pár spôsobov, ako to urobiť a autorka knihy sa zároveň pokúša nepôsobiť príliš reštriktívne. Napriek tomu človek po prečítaní knihy určite bude musieť uznať, že si na túto srandu potrebuje vymedziť viac financií z rodinného rozpočtu, najmä ak bude chcieť zachovať rovnaký príjem energie, ako doteraz. Nezaškodilo by nám, keby sme sa touto knihou nechali inšpirovať – napr. niektoré z potravín, ktoré tvoria základ vitariánskej stravy, zaradili aj do nášho jedálnička a všeobecne si radšej trochu priplatili za kvalitu a nekonzumovali lacné, vysokospracované gebuziny. Ale zatiaľ čo nám takéto suroviny slúžia na spestrenie a zvýšenie nutričnej hodnoty stravy, pre vitariánov tvoria základ prípravy jedál a musia si ich kupovať aj niekoľkokrát týždenne… Celkovo je to ok kniha, pre vitariánov-začiatočníkov dobrý zdroj informácií, jednoducho a zrozumiteľne napísaná a čo-to si z nej môžu vytiahnuť aj ľudia na bežnej strave. Je plná zaujímavých receptov, ale bohužiaľ aj pomýlených informácií, preto ju treba čítať opatrne a s otvorenou mysľou. Koniec-koncov ako všetky knihy :) 

Raw pre začiatočníkov mi na recenziu poskytlo vydavateľstvo Ikar, za čo ďakujem. Voľba knihy bola každopádne moja, treba sa vzdelávať vo všetkých oblastiach :D

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s