Keď je vody veľa

voda cover

Telesná voda je jeden zo základných parametrov, ktoré vám zmerajú už aj lacnejšie telesné analyzátory – je to vlastne množstvo vody vo vašom tele, ktoré je, len tak medzi rečou, oveľa vyššie, než ste si pravdepodobne mysleli. Voda tvorí viac ako polovicu hmotnosti dospelého človeka, U mužov je to cca 60-65%, u starších žien môže kvôli postupnému zväčšovaniu tukového podielu klesnúť podiel vody na 55%. Percento vyjadrujúce obsah tekutín v našom tele teda môže kolísať v dôsledku pribúdania alebo ubúdania iných tkanív (tukového, aktívnej telesnej hmoty a pod.). Zaujímať by nás preto určite malo aj celkové množstvo vody, ktoré nám pri meraní telesného zloženia môže niekedy vyskočiť nad normálne hodnoty. Čo to pre nás znamená, aké je to nebezpečné a ako sa opäť dostať do normálu? Čítajte ďalej :)

Čo to znamená, ak vám niekto povie, že “zadržiavate v tele príliš veľa vody”?

Najprv vám poviem, čo to neznamená. V drvivej väčšine prípadov to neznamená žiadne zdravotné riziko. Teda nadbytočná voda zväčša neústi do žiadnych ďalších závažných komplikácií alebo ochorení. Môže to byť skôr naopak – teda že máte v tele nadbytok vody preto, lebo trpíte ochorením, ktoré ho môže spôsobovať (ochorenie srdca, ľadvín, pečene, hormonálne ochorenie a pod.). Ani to však nebýva také časté, ako jednoducho fakt, že váš lifestyle je tak trochu naprd.

Najčastejšími “režimovými” chybami, ktoré môžu spôsobiť zbytočné zadržiavanie telesnej vody, sú nedostatočný pitný režim, nadmerná konzumácia soli, sladkostí a jednoduchých cukrov všeobecne, príliš časté pitie kávy a alkoholu a taktiež nedostatok pohybu. Ak ste si práve v hlave odfajkli aspoň tri príčiny, tak vaše 4 litre vody navyše pravdepodobne nebudú dôsledkom zlyhávania srdca – if you know what I mean…

Retencia vody ide tiež často ruka v ruke s nadváhou, ale nemusí to byť pravidlo. My ženy máme všeobecne väčšiu tendenciu zadržiavať v tele tekutiny, čo je (podobne ako občasné záchvaty hystérie, obžerstva či plaču) dôsledok našej hormonálnej výbavy. Čo už.

Bola som kdesi na nejakom meraní a povedali mi, že mám v tele veľa vody, čo s tým?

Predpokladám, že okrem toho vám ešte povedali aj to, ako sa tej vody zbavíte: celkom prírodne a za pouhých 30 euro.

Nuž, poviem to takto. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by vám malo byť jedno, že chodíte po svete so 4 litrami vody naviac. Môžeme to pokojne brať tak, že každý extra liter je vlastne jedno kilo navyše. 4 litre = 4 kilá. Proste…načo? Na druhej strane, načo si kupovať drahé produkty na odvodnenie? Keď sa pozeráte do zrkadla a nie ste spokojná so svojou postavou, tak mi verte, že to, na čo tak kriticky hľadíte, nie je nadbytočná voda, ale nadbytočný tuk. Zadržiavanie vody sa môže prejaviť najmä v okrajových častiach tela – v oblastí prstov, členkov a pod. Ale ak máte len zopár litrov naviac (necentralizovaných v jednom mieste samozrejme), tak to vidieť ani nemusíte. Vo väčšine prípadov sa dá voda do poriadku sama od seba, akonáhle sa začnete inak stravovať, viac sa hýbať a pomaly chudnúť. A ak nie, zamyslite sa nad tým, či nemáte aj iné zdravotné problémy a v prípade, že vám opúchajú nohy, prsty na rukách a pod., navštívte pre istotu lekára (v tomto prípade zvyknú byť vyššie hodnoty mimobunkovej – extracelulárnej tekutiny, viď obrázok nižšie).

Výsledky telesnej analýzy na InBody u 30-ročného muža – vo vrchnej časti (v modrom) je uvedené celkové množstvo vody – TBW, v spodnej (celkom napravo) jej podiel vody vzhľadom k ostatným tkanivám.

Čo ešte môžete urobiť?

Vodný metabolizmus si viete rozbehnúť aj s pomocou niektorých byliniek a iných rastlín. Urobiť si z nich môžete rôzne čaje, odvary, lúhy a pod.

Medzi rastliny s močopudnými účinkami patria:

  • praslička
  • koreň púpavy
  • žihľava
  • stonkový zeler
  • špargľa
  • listy brezy
  • skorocel
  • jahodové a malinové listy

Veľkým plusom samo o sebe je už len to, že okrem prítomnosti samotných byliniek v nápoji si zároveň zvyšujete pitný režim, ktorý je kľúčom k prirodzenému a úspešnému odvodňovaniu. O tom, akými ďalšími spôsobmi si môžete počas dňa navýšiť príjem tekutín, bude ďalší článok :)

PS: Nadbytok vody v tele nemá nič spoločné s tým, že by ste nedajbože pili príliš veľa. Ja viem, ono to znie ako logické vysvetlenie, ale nie je. Pokiaľ veľa pijete, tak chodíte aj častejšie na WC a vodný metabolizmus sa zrýchľuje. 

photo credit: Blobby via photopin (license)

Advertisement

2 thoughts on “Keď je vody veľa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s