6 tipov, ako do seba dostať viac vody

Ono sa to totiž strašne ľahko povie, že navýšte si svoj pitný režim, ale horšie sa to už zrealizuje. Najmä v zime, keď cítite množstvo hejtov voči chladu a mrazu ale smäd teda necítite skoro vôbec.

Tak si pripime na to, aby vás tieto tipy inšpirovali :)

Nemeňte, ale pridávajte

Určite už máte nejaký ten svoj pitný režim. Možno je na figu, ale nejaké tie poháre vody denne určite vypijete. Základom zvyšovania tohto množstva je nájsť si rutinu (o objeme aspoň 3 poháre – na začiatok) a pridať ju už k existujúcemu pitnému režimu. Toto je strašne dôležitá vec, lebo väčšina ľudí si ako prvý krok vymyslí celkom novú rutinu a vymaže tú starú. Tým príde o ďalšie množstvo prijatých tekutín. Možno odrazu pijete z cool fľašky a máte pritom ruku v bok, ale v konečnom dôsledku do seba dostanete zhruba rovnaké množstvo vody. V praxi by to malo vyzerať tak, že aj naďalej sa po každom jedle napijete (ako doteraz) a dáte si čaj keď prídete z práce (ako doteraz), ale ešte si k tomu vypestujete ďalší návyk, napr. napiť sa hneď po zobudení alebo dať si na olovrant šťavu z čerstvého ovocia (ktorá čiastočne dopĺňa tekutiny ale nenahrádza ovocie!)

Kúpte si peknú fľašku

Mohla som napísať Kúpte si praktickú fľašku, ale čo si budeme čo hovoriť, nič nás tak dokonalo neinšpiruje k pravidelnému pitiu, ako štýlová fľaša z ekologického materiálu, s ktorou sa môžeme predvádzať pred všetkými našimi kamošmi a ukazovať sa, akí sme enviromentalisti. Teraz som síce sarkastická, ale nemyslím to v zlom. Motivácia sa hľadá ťažko, tak sa jej treba chopiť ihneď, ako sa objaví príležitosť :)

Pôžitkári si môžu kúpiť napr. Flašku od jednej mladej podnikavej baby, ktorá tento nápad doniesla zo Slovinska, alebo nerezovú termofľašu S’well, ktorá sa dá zohnať vo všelijakých prevedeniach od výmyslu sveta. Prípadne mrknite na túto stránku, kde si zaručene nebudete vedieť vybrať :D

swell-bottle-038

Ak by ste predsa len boli na praktickejšie veci – Urobte si vlastnú fľašku

Kúpte si sklenenú alebo umelohmotnú priesvitnú nádobu na vodu (mala by mať objem aspoň 1 liter) a vyznačte si na nej stupnicu. Na tejto stupnici nemusíte mať napísané údaje o objeme, ale napíšte si na ne čas. Vyzerať by to malo nejako takto:

wb
Foto je zo stránky JewelPie , kde si môžete pozrieť aj návod na výrobu fľaše

Na takejto fľaši krásne vidíte, koľko vody máte mať vypité do 10. hodiny dopoludnia, koľko do 4. hodiny popoludní a pod. Počas dňa ju naplníte dvakrát, teda s jej pomocou vypijete 2 litre čistej vody. Voilá! :)

Keď vám nechutí čistá voda

Ono to je také zvláštne, lebo človek si povie, ako môže niekomu nechutiť voda, veď voda nemá chutiť. Hovorte to ale tomu, čo celý život pije iba sladké sirupy a limonády a snažíte sa ho od toho odnaučiť. Na sirupoch je najhoršie to, že je to v domácnostiach väčšinou prvá voľba pre malé deti. Je to sladké, farebné, trochu staršie deti si to vedia pripraviť sami…Štyri sladkosti denne by ste svojim deťom možno nedali, ale 4 poháre sladkého jahodového sirupu často len tak fúknu. Ak vám alebo vašim deťom nechutí čistá voda, môžete vyskúšať čaje (môžete si ich dokonca aj jemne osladiť – u zelených čajov to môže pomôcť vstrebávaniu biologicky aktívnych látok). Ešte lepšie je vytlačiť si do vody čerstvú citrónovú šťavu a vyskúšať môžete teraz veľmi modernú “fruit-infused water” – čo je vlastne voda, do ktorej nahádžete rôzne druhy ovocia a iných rastliniek (mäta, bazové kvety a pod.) a necháte trochu luhovať. Ovocie sa s vodou nezmieša, ale jeho aróma jemne prenikne do nápoja a síce teoreticky pijete čistú vodu…ale vlastne nepijete :)

p20160123-171410
Photo By Dave Leonhardt

Bublinky?

Jeden z častých tipov na zvýšenie pitného režimu je pitie sýtenej vody (čistej, minerálnej, ale neochutenej). To môže byť taká…trochu dvojsečná zbraň. Pretože na jednej strane sýtená voda väčšine ľudí chutí tak akosi viac, na druhej strane majú bublinky tendenciu zahasiť nám pocit smädu rýchlejšie a je tu šanca, že toho v konečnom dôsledku vypijeme menej. Ak si chcete sýtenou vodou trochu dopomôcť k navýšeniu pitného režimu (napr. ste si zaobstarali teraz taký populárny Soda Stream), tak sa uistite, že takáto voda netvorí väčšinu toho, čo denne vypijete. Čo sa týka zdravotného hľadiska, nechcem začať tému, na ktorú v tomto článku momentálne nemám dostatok priestoru, ale nemyslím si, že by pitie bubliniek “prekysľovalo organizmus”. Vždy keď načrtnem túto problematiku, tak mám obrovské nutkanie vysvetľovať sa, opäť načínať tému pufračných systémov, činnosti obličiek, pľúc…, ale radšej sa budem riadiť pravidlom “všetko alebo nič” a jedného dňa vám pripravím nejaký megačlánok, kde sa do sýtosti vyrozprávam :)

Čo ešte možno stojí za zmienku, je potenciálne narušenie zubnej skloviny pri nadmernej konzumácii sýtených nápojov (kvôli tvorbe kyseliny a zníženiu pH v ústnej dutine), aj keď osobne si myslím, že to najväčšie zlo spôsobujú skôr ochutené bublinkové vody, než čisté sýtené minerálky. Podľa mňa by si človek naozaj musel vypestovať až nejakú závislosť na bublinkách – jednoducho to s nimi extrémne preháňať…a potom možno.

Water appka 

Tento bod by sa možno v článku iného blogera neobjavil až na poslednom mieste, ale ja som až donedávna fungovala na mobile, ktorý nebol až tak prijateľný k používaniu aplikácií, a tak som si ani nezvykla ich veľmi využívať. To však nemení nič na fakte, že teraz si môžete stiahnuť milión všelijakých appiek, ktoré vám pomáhajú odsledovať si váš pitný režim a ešte si ho aj zábavnou formou o niečo navýšiť. Vyberajte si jednoduché aplikácie, ktoré vám budú počítať váš denný príjem tekutín bez toho, aby sa vám snažili poskytnúť množstvo prídavných informácií – ktoré nemusia mať veľmi odborný základ a môžu byť popretkávané všelijakými vymýšľancami.

2016-01-23 15.25.14

Tento článok nadväzuje na ďalší článok o vode – presnejšie o tej telesnej. Prečítajte si, čo znamená byť “zavodnený”, či je to nebezpečné a ako sa toho môžete zbaviť.

Advertisement

5 thoughts on “6 tipov, ako do seba dostať viac vody

 1. Ako je to s pitim vody a ovocim? Vraj po ovoci sa nema pit, aby neprehanalo. A davat ovocie priamo do vody? To by som ho potom aj zjedol, nevyhodim predsa :)
  Esteze nemam problem pit cistu vodu (a caje). Ked sme uz pri tej “cistej” vode: balena, filtrovana, destilovana, alebo ovocne / zeleninove stavy alebo aka je najlepsia?

  • Ahoj, myslím, že reakcie na pitie vody po ovocí môžu byť individuálne, nevravím, že ťa po tom nemôže prehnať ale ani by som to automaticky neočakávala. Tiež to určite závisí od množstva a druhu ovocia – napr. keď sa v lete oješ čerešní a potom sa tak fajne schuti napiješ, tak by som tento scenár nevylúčila :D Pitie vody s ovocím si predstavujem ako dlhší proces – teda necháš ovocie vyluhovať (ideálne vo väčšom džbáne) a potom postupne popíjaš a na záver zješ aj samotné ovocie, prečo nie.
   A ja vždy vravím, že najlepšia voda je z vodovodu. My máme v našej krajine aspoň ten luxus, že ju takto piť môžeme – nejakých 85% domácností má prístup k pitnej vode. Táto voda podlieha prísnej kontrole, jej zloženie však môže ovplyvniť stav potrubia – preto je vhodné sledovať zmeny jej chute alebo vzhľadu, ak je človek na pochybách, môže sa urobiť rozbor. Jediné opatrenia, ktoré pri pití vody vykonávam, sú tie, že ju nechám trochu odtiecť (hlavne keď som dlhšie neotvárala kohútik) a nikdy nenaberám priamo teplú alebo vlažnú vodu. Inak som zatiaľ nikdy nepociťovala takú paniku, aby som sa rozhodla pre jej filtrovanie alebo nedajbože kupovanie destilovanej vody. Dokonca som presvedčená, že to so sebou nesie viac potenciálnych zdravotných rizík, ako voda z vodovodu.

 2. Dobry clanok. Na temu citronovej vody mojej zubnej lekarke stupol tlak na 200. Vraj vsade sa pise o citronovej vode, ludia ju piju bez miery a potom maju poskodenu sklovinu. Nazor jednej osoby.
  Hmmm bublinkove napoje. Vraj mnoho CO2 v organizme nie je nic moc. Nieco k tejto teme?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s