RECENZIA: Rastlinná smotana ALPRO Cuisine

RECENZIA2

O tom, že klasické kravské mlieko môžeme nahradiť celým sortimentom všelijakých rastlinných mliek, vie takmer každý. Tieto alternatívy využívajú hlavne alergici a tí, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu dobrovoľne rozhodli vylúčiť zo stravy mliečne výrobky. Rastlinné mlieka rozhodne nie sú lacný špás, bývajú až trojnásobne drahšie, než to kravské. Tí, ktorí sú na nich odkázaní, tiež môžu využiť možnosť pripraviť si ich doma z rastlinných surovín (ryže, ovsených vločiek, sóje a pod.). Nie o tom je však dnešná recenzia.

Odkedy som začala externe pracovať na alergológii a moja klientela sa rozšírila o potravinových alergikov, častokrát riešim problém nedostatočnej výživy až podvýživy. Pred tým, než sa takíto pacienti rozhodnú vyhľadať dietológa, trápia sa aj niekoľko rokov s výživou sami. Najhoršie je to u detí, ktoré potrebujú dostatok energie a živín na správny vývin. Je pravda, že mliečne výrobky (maslo, smotana, syry) sú často základom tých najkalorickejších jedál. Ich vylúčením potom niekedy človek prechádza na zvýšenú konzumáciu sacharidov (pečiva, ryže, zemiakov, cestovín…) a mäsa, ktorými si dopĺňa svoju energetickú potrebu. Všetci dobre vieme, že také výrobky z bielej múky nie sú nutrične bohviečo a nadmerná konzumácia mäsa môže tiež časom viesť k zbytočným zdravotným problémom. Takže je podľa mňa na mieste jedlá obsahujúce mliečne výrobky nie úplne vylúčiť z jedálnička, ale pokúsiť sa ich aspoň v niektorých prípadoch nahradiť vhodnými alternatívami. O mlieku sme si už povedali, ale čo ak potrebujeme niečo energeticky hustejšie?

Well…

2015-11-08 14.56.31

 

Toto je, prosím pekne, rastlinná smotana. Na fotke vidíte kokosovú, ryžovú a sójovú, ja som si kúpila a vyskúšala ryžovú. Kokosovú by som si asi najskôr zvolila, keby som plánovala variť niečo sladké (pretože kokos vo mne evokuje skôr sladké jedlo a jeho chuť a aróma mi niekedy v iných jedlách zvykne prekážať) a sójová smotana by zasa podľa mňa bola chuťovo najlepšia, ale veľa ľudí alergických na bielkovinu kravského mlieka môže mať skríženú alergiu aj na sóju, takže tieto výrobky primárne neodporúčam (najmä ak lekár predpíše eliminačnú diétu). Takže nakoniec padla voľba práve na ryžovú smotanu a zatiaľ čo chuťovo na lyžičke to nebol žiaden gurmánsky zážitok, s jedlom dokáže veľmi príjemne splynúť a nespôsobí zmenu jeho chute. Toto je podľa mňa strašne dôležité, pretože napríklad také deti sú veľmi citlivé na nové chute a vedia vystopovať aj slabučkú zmenu v ich obľúbenom jedle. Nevravím, že tie najvycibrenejšie jazýčky nezaznamenajú niečo iné a nové, ale nie je to vôbec také očividné (alebo skôr “chuticitné”?), ako by sme si mohli myslieť.

Výhodou ryžovej smotany oproti klasickej je, že v chladničke nemá tendenciu tak hrozne hustnúť. Po otvorení vydrží relatívne dlho,na obale píše spotrebovať do 5 dní, ja som poslednú dávku využila asi po dvoch týždňoch a nič jej ešte nebolo. A ani mne :D

Zloženie smotany je sympatické v tom, že sa v nej nenachádza neprirodzené množstvo všelijakých prísad. Hlavná zložka (okrem vody) je slnečnicový olej, ryža a slnečnicový lecitín. Všetky si môžete prečítať na obrázku:

2015-11-08 14.56.56

 

Rastlinnú smotanu môžete pri varení využiť ako náhradu za klasickú smotanu, teda do omáčok, polievok, sladkých dezertov a pod. Ja som ju použila pri varení krémového špenátového rizota. Sranda je, že rizoto bolo krémové aj bez smotany (nenechala som vyvariť všetku vodu a ryža ju prirodzene zahustila), ale chcela som ju vyskúšať, takže som ju do receptu pridala. Osobne som nepostrehla žiaden rozdiel v chuti, dokonca ani keď som ju použila druhýkrát, pri robení zálievky do zapekanej brokolice a tretíkrát, na zjemnenie nátierky.

2015-12-02 13.41.18
Krémové špenátové rizoto – keby to z fotky nebolo veľmi poznať :D

Záver:

Do rastlinnej smotany sa oplatí investovať, najmä ak ste v situácii, že ste kvôli potravinovej alergii museli obmedziť alebo úplne vylúčiť z jedálnička viac druhov potravín a ste pri varení značne obmedzovaní. Technologické vlastnosti rastlinnej smotany viete do určitej miery nahradiť aj zahustením vody alebo rastlinného mlieka múkou alebo škrobom, smotana vám však pomôže nahradiť chýbajúcu energiu v podobe tukov – teda vám v rovnakom množstve dodá viac energie. To využijete napríklad pri deťoch, ktoré vám toho veľa nezjedia. Rastlinná smotana síce nie je v žiadnom prípade vo vašej kuchyni esenciálna, môže vám však v niektorých smeroch uľahčiť život a ak máte pocit, že by ste si pre ňu vedeli nájsť využitie, určite ju vyskúšajte.

Hodnotenie:

pre alergikov

Na TOMTO MIESTE si môžete pozrieť všetky odznaky, ktoré môže recenzovaný výrobok získať, spolu s popisom, čo každý z nich znamená :)

Tipy na výrobky, ktoré mám otestovať, mi môžete poslať na mail nutriholicka@gmail.com

 

Advertisement

One thought on “RECENZIA: Rastlinná smotana ALPRO Cuisine

  1. Rastlinne smotany (ryzovu, sojovu, ovsenu) maju aj v DMke. Ide o ich vlastnu znacku (DM bio), je cenovo porovnatelna s Alpro a zatial sa mi najlepsie osvedcila ovsena. Zlozenie sa mi zda OK, ale nie som odbornicka na vyzivu :))

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s