SCHUDNETE ZO ZELENÉHO ČAJU?

Všetky zaručené zdroje informácií pre ženy typu Báječná žena a Feminity si dávajú záležať na tom, aby vám aspoň 1x týždenne poskytli senzačný tip na chudnutie. Oplatí sa ho vyskúšať najmä vtedy, ak sa vám ešte náhodou nepodarilo schudnúť z tých predchádzajúcich tristotisíc rád.

Nuže tiež ste už tým pádom asi počuli o tom, že schudnete napríklad aj zo zeleného čaju. Alebo ešte viac schudnete z drahých prípravkov na báze zeleného čaju. Kto by už dnes podnikal s lacnými čajovými vrecúškami za 1.50 eur, hejže…

green-tea

Avšak väčšina štúdií, o ktoré sa opiera marketing zelených čajov, neskúmala priamo účinok pitia/konzumácie zeleného čaju, ale iba jeho komponentov – kofeínu a katechínov. Výsledky preto nie je možné aplikovať napr. na zalievaný zelený čaj konzumovaný v obvyklých množstvách (aj keď treba uznať, že na ženských portáloch a v alternatívnych výživových smeroch je možné všetko).

Aby milovníci tohto nápoja neboli smutní, výskumy každopádne naznačujú, že katechíny a kofeín zo zeleného čaju môžu stimulovať termogenézu a zvyšovať náš energetický výdaj. Je tu tiež predpoklad, že zložky zeleného čaju stimulujú oxidáciu tukov. Meta-analýza 11 štúdií na katechínoch zeleného čaju vykázala pozitívny účinok na redukciu hmotnosti a jej udržanie. Sedem intervenčných štúdií zasa popísalo redukciu hmotnosti pri pití zeleného čaju dlhšie ako 6 týždňov.

Predtým, než si cvrknete od radosti a vzrušenia a pôjdete si zaliať nejaký ten green tea si dovolím upozorniť na fakt, že zakaždým, keď niečo s kalóriami (coca cola, sladená minerálka, káva s cukrom) nahradíte niečím bez kalórií (nesladený zelený čaj) a budete tento zázrak praktizovať dlhšiu dobu, tak schudnete. Funguje to aj na Severnom póle.

Keďže som už dávnejšie postrehla, že čitatelia toho blogu sú nadpriemerne rozumní a vnímaví, tak vám už asi došlo, že zelený čaj nie je žiaden magický elixír na chudnutie a že pozitívne účinky na redukciu hmotnosti, ktoré môžeme pravidelným pitím zeleného čaju očakávať, budú prinajlepšom veľmi skromné.  Naďalej platí, že najúčinnejšou formou chudnutia je celková úprava stravy, zníženie energetického príjmu a zvýšenie fyzickej aktivity.

Ďalším faktom však ostáva, že zatiaľ čo účinky pitia zeleného čaju na hmotnosť sú nejasné, účinky pitia coca coly sú naopak nad slnko jasné, takže určite nezaškodí, ak uprednostníte to prvé pred druhým :)

Zdroje:

http://ajpregu.physiology.org/content/292/1/R77.long

http://www.natural-knowhow.com/home/wp-content/uploads/2015/11/2013-Emerging-evidence-for-tea-benefits-article.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0027694/

Advertisement

4 thoughts on “SCHUDNETE ZO ZELENÉHO ČAJU?

  1. Naozaj plati, ze “najúčinnejšou formou chudnutia je celková úprava strany”? Najlepsie oboch stran ;))

    • Haha nuž ale keď je toto tá najväčšia chyba, ktorú som pri písaní článku o 1 ráno urobila, tak si ešte môžem gratulovať :D Vďaka za upozornenie :)

  2. Jop, ale zelenak by sa mohol do tej upravenej stravy prave zaratat… babka k babce, budu kapce. O tom to prave je :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s